Lengvojo lydinio ratlankių ypatybės

86

ratlankiaiVienas paprasčiausių būdų suteikti jūsų automobiliui išskirtinumo – papuošti jį lengvojo lydinio ratlankiais. Nesvarbu, kokį automobilį turite, lieti ratlankiai visuomet suteiks prabangos ir elegancijos. Daugelis vairuotojų juokauja, kad nauji ratlankiai automobilį papuošia taip pat, kaip moterį keičia papuošalai. Be to, ratai sudaro maždaug 25 % automobilio paviršiaus, todėl tinkami ratlankiai neabejotinai turi įtakos bendrai jūsų transporto priemonės išvaizdai. Nors lieti ratlankiai yra lengvi ir gerina automobilio valdymą, didžioji vairuotojų dalis šiuos ratlankius renkasi dėl jų dizaino.

Šiandien ratlankių gamintojai ypač daug dėmesio skiria naujoms ratlankių gamybos technologijoms, tačiau pagrindinės ratlankių gamybos medžiagos lieka tos pačios: ratlankiai gaminami iš plieno ir aliuminio. Pagal gamybos būdą ratlankiai dažniausiai būna dviejų tipų: štampuotieji (plieniniai) ratlankiai ir lieti ratlankiai. Štampuotas plieninis ratlankis yra vertinamas dėl savo pigumo, tvirtumo ir ilgaamžiškumo. Tokie ratlankiai lengvai sutaisomi – sulenktus ratlankius galima ištiesinti tiesiog namuose. Vis dėlto tokie ratlankiai yra sunkūs ir neišvaizdūs, tad norint juos paslėpti, dažniausiai reikia pirkti ir dekoratyvinius ratlankių gaubtus. Šiandien vis plačiau naudojami lengvojo lydinio ratlankiai iš rinkos ima išstumti plieninius. Pagrindinis lietų ratlankių pranašumas yra jų estetika ir lengvumas. Šie ratlankiai pagaminti iš tokių lengvųjų metalų kaip aliuminis arba magnis. Lieti ratlankiai jau seniai naudojami automobilių sporte, kadangi jų lengvumas padeda sutaupyti degalų ir pagerina transporto priemonės dinamiką. Be to, lieti ratlankiai itin gerai (lyginant su plieniniais ratlankiais) praleidžia šilumą, todėl mažiau kaista stabdžių sistemos detalės, ratų stebulės ir guoliai. Lieti ratlankiai pasižymi geromis mechaninėmis savybėmis, todėl juos mažiau deformuoja skersinės jėgos, kurios veikia posūkiuose. Temperatūros paskirstymas lengvojo metalo lydinio ratlankiuose sumažina tikimybę, kad stabdžių sistema suges ar užsiblokuos dėl perkaitimo. Šie ratlankiai vertinami ir dėl to, kad juos galima pagaminti įvairiausios formos ir įvairiausio dizaino.

Nors lieti ratlankiai šiandien yra ypatingai vertinami, vis dėlto jie turi ir trūkumų. Pirmiausia, šie ratlankiai gali būti paveikti galvaninės korozijos, jeigu jie yra pažeisti arba tinkamai neapsaugoti. Lengvojo lydinio ratlankius reikia saugoti nuo stiprių tiesioginių fizinių kontaktų ir skysčių, kurie palaipsniui gali gadinti lydinį. Lieti ratlankiai nepasižymi atsparumu deformacijai, todėl net ir vienas stipresnis smūgis gali priversti jus keisti visą ratlankį. Pagrindinis šių ratlankių trūkumas yra jų gamybos išlaidos. Nors patobulinus ratlankių terminį apdirbimą beveik pavyko išspręsti ratlankių pažeidžiamumo problemą, vis dėlto ratlankių gamybos kaina artimiausiu metu neketina sumažėti. Šiandien kuriami sudėtiniai lieti ratlankiai. Juose lietas ratlankio žiedas prie stipinų tvirtinamas titano varžtais, tačiau kasdieniam naudojimui tokie ratlankiai yra per brangūs, todėl yra montuojami tik sportiniuose arba itin brangiuose automobiliuose.

Lieti ratlankiai nėra tik automobilio išvaizdos akcentas. Atminkite, kad ratlankio geometriniai parametrai turi įtakos automobilio judėjimui posūkyje, transporto priemonės dinamikai ir ekonomiškumui. Kuo lengvesni ratai, tuo automobilis lengviau rieda, o vairo mechanizmas ir stabdžiai yra mažiau apkraunami. Jei nusprendėte įsigyti lengvojo lydinio ratlankius, turėtumėte žinoti ratlankio plotį ir skersmenį, tvirtinimo angų skaičių ir jų išdėstymą, transporto priemonės stebulės skersmenį ir išvirtimą. Itin svarbu pasirinkti ir tinkamus tvirtinimo varžtus, kadangi skirtingi lieti ratlankiai turi skirtingų formų angas. Visuomet geriausia pasitarti su ratlankių pardavėju – taip galėsite būti tikri, kad pirkinys puikiai tiks jūsų automobiliui.