13.4 C
Birštonas
2024 / 03 / 28

Svarbiausi žingsniai ruošiant automobilį žiemai: vien apie padangas galvoti nepakanka

Ar jau skaitėte?

Automobilio langas žiema. Nuotrauka Irmanto Dauginčios.

Iškritęs pirmasis sniegas ir ledo gremžtukų vairuotojus privertęs ieškoti naktinis šaltukas – aiškus signalas, jog jau būtina automobilį visapusiškai paruošti žiemai. Vienos Lietuvoje veikiančios draudimo bendrovės Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis perspėja, kad vien padangų pasikeisti toli gražu nepakaks, o viena rimčiausių techninių grėsmių įvardija neprižiūrėtą stabdžių sistemą.

- Reklama -

„Apie padangų keitimą nori nenori susimąsto visi ir šiai procedūrai skiria laiko bei dėmesio. Tačiau yra dar bent kelios automobilio sistemos, kurios šaltuoju metu tampa esminės – tai ir akumuliatorius, ir oro filtrai ir įvairūs skysčiai. Ir nesvarbu, ar vairuojate apynaujį ar senesnį automobilį, tinkama profilaktika keičiantis sezonams – būtina“, – aiškina A. Žiukelis.

10 žingsnių, kaip tinkamai paruošti automobilį žiemai.

1. Įvertinkite akumuliatoriaus būklę. Jei nepamenate, kada paskutinį kartą keitėte akumuliatorių, o kasdien paprastai įveikiate nedidelius atstumus, tuomet ši detalė – viena esminių.

„Kokybiškas akumuliatorius tarnauja maždaug 4 – 5 metus. Tikrai siūlau nelaukti pirmųjų sunkiau užsivedančio automobilio signalų ir įsitikinti, kad šią žiemą dar galite būti ramūs. Patikrinimą galite atlikti beveik bet kuriame automobilių servise – tokia profilaktinė patikra kartais atliekama ir nemokamai. Tuo pačiu verta pasitikrinti ir generatoriaus būklę”, – rekomenduoja specialistas.

2. Ventiliacijos sistema ir oro filtrai. Apie šios sistemos trikdžius pirmiausia išduoda gausiai rasojantys ir sunkiai „nupučiami“ langai.

- Reklama -

„Ne vienam vairuotojui žinomas jausmas, kai automobilio salono ventiliatorius garsiai kaukia, tačiau šiltas oras per ventiliacijos angas pučiamas nenoriai. Įvertinkite šį faktorių, nes jei salone susikaupę daug drėgmės, prastai veikianti vėdinimo sistema tiesiog nepajėgi išdžiovinti salono – būtent dėl to rasoja langai, o automobilio eksploatacija tampa labai pavojinga. Kartais tai prilygsta vairavimui užsimerkus. Būtent todėl prieš žiemą rekomenduojama, jei tokie yra, pakeisti ar bent patikrinti salono oro filtrus ir bendrą ventiliacijos sistemos būklę”, – pataria A. Žiukelis.

3. Tinkamas langų apiplovimo skystis. Specialistų teigimu, tai vienas svarbiausių saugaus automobilio eksploatavimo veiksnių žiemą.

„Jau dabar, dar neprasidėjus didiesiems šalčiams, patikrinkite, kiek skysčio yra bakelyje. Jei jo likę nemažai – tiesiog užpildykite kokybišku koncentruotu žiemai skirtu skysčiu. Esu įsitikinęs, kad tam taupyti nepatartina. Tiek dėl saugumo, tiek ir dėl fakto, jog dėl prastos langų apiplovimo skysčio kokybės greičiau susidėvi valytuvai. Beje, valytuvus prieš žiemą taip pat įvertinkite ir esant reikalui – pasikeiskite. Ryte radę užšalusį priekinį langą neskubėkite lupti prišalusių valytuvų – taip galite pribaigti net naujus valytuvus. Geriau palaukite, kol stiklas šiek tiek įšils ir valytuvai patys atkibs. Ir visada nepamirškite švariai ir kruopščiai nuvalyti stiklų prieš leidžiantis į kelionę”, – vardija A. Žiukelis.

Taip pat labai svarbu patikrinti ir esant reikalui pasikeisti lemputes, pasirūpinti žibintais.

4. Degalų filtras ir kaitinimo žvakės. Ši problema aktuali dyzelinių, senesnių automobilių savininkams.

„Dyzelinių automobilių, pagal kurių skaičių pirmaujame Europoje, savininkams būtina žinoti, kad sunkiai užsivedantis variklis – signalas, jog esant prastam akumuliatoriui automobilio gali ir nepavykti užvesti. O tada tai jau tikrai lauk bėdų. Todėl degalų filtro ir kaitinimo žvakių būkle pasirūpinti reiktų jau dabar”, – aiškina Ekspertizių skyriaus vadovas.

5. Pasirūpinkite sezoniniais degalais. Dyzelinių automobilių vairuotojai į degalų baką turėtų pilti tik kokybišką ir patikimą žieminį dyzeliną, kuriame esantys priedai apsaugo nuo minusinės temperatūros lemiamo parafinų kristalizavimosi.

„Vardan šventos ramybės tikrai geriau naudokite patikimo gamintojo žieminius degalus. Taip ne tik tausosite variklį, bet ir jausitės užtikrinčiau paspaudus tikrai rimtiems šalčiams. Tai ypač aktualu tiems, kas kasdien nuvažiuoja nedidelius atstumus ir dabar pripildytu baku planuoja važinėti iki rimčiau spustels šaltis“, – sako specialistas.

6. Aušinimo skystis. Šis aspektas ypač aktualus senesnių automobilių savininkams.

„Jeigu nesate tikri savo variklio aušinimo skysčio būkle, geriau jį profilaktiškai pakeisti nauju. Spustelėjus didesniems šalčiams sušalęs variklio aušinimo skystis gresia labai dideliais nemalonumais bei nemenkais nuostoliais ir bereikalingu stresu“, – įsitikinęs A. Žiukelis.

7. Spynelės ir durelės. Prišalusios durelės – daugeliui vairuotojų pažįstama žiemos sezono „staigmena“, kurios profilaktika taip pat verta pasirūpinti.

„Prieš prasidedant didiesiems šalčiams rekomenduojama patikrint ir signalizacijos bei raktų pultelių elementus, taip pat sutepti durelių sandarinimo gumas specialiu tepalu, kuris net spaudžiant dideliems šalčiams neleidžia gumai sukietėti ir išstumia drėgmę. Tą patį reiktų padaryti ir su durelių spynelėmis. Liaudiški atitirpinimo metodai tikrai ne visada padeda, o atsidurti situacijoje, kai ryte reikia lakstyti aplink automobilį, nes neatsidaro nei vienos durelės arba lįsti į vidų pro bagažinę, ko gero nenori niekas“, – primena Ekspertizių skyriaus vadovas.

8. Variklio alyva. Jeigu važiuojate nedaug, rekomenduojame prieš žiemą pakeisti variklio alyvą net tada, kai rekomenduojamas nuvažiuotų kilometrų skaičius dar neviršytas.

„Žinokite, kad automobilių gamintojai ne veltui rekomenduoja variklio alyvą keisti kartą per metus nepriklausomai nuo nuvažiuotos ridos. Geriausia tai daryti prieš žiemą. Netinkama alyva praranda savo tepamąsias savybes, tampa ne tokia atspari šalčiui, sutirštėja, todėl variklį užvesti žiemą tampa sunkiau“, – aiškina specialistas.

9. Stabdžių sistema ir skystis. Kartu su langų apiplovimo skysčiu, stabdžių sistema – viena svarbiausių norintiems žiemą kelyje jaustis saugiai.

„Tvarkingai ir, svarbiausia, tolygiai visais ratais stabdantis automobilis padės išvengti nemalonumų slidžiame kelyje. Būtent todėl kartą per dvejus metus, rekomenduojama pakeisti stabdžių skystį ir geriausia tai taip pat daryti dar nesulaukus didžiųjų šalčių“, – sako A. Žiukelis.

10. Mažos, bet svarbios smulkmenos. Atsarga gėdos nedaro, tad ruošiantis žiemos sezonui verta atnaujinti ir bagažinės turinį.

„Ne tik ruošiantis tolimai kelionei, bet ir bendrais saugumo sumetimais patartina į bagažinę įsidėti kastuvą, papildomų šiltesnių rūbų, žibintuvėlį ir tempimo lyną. Taip pat pasirūpinti tinkamu ir patvariu ledo gremžtuku, automobiliniu telefono įkrovikliu. Jei šių priemonių neprireiks jums, galbūt esant reikalui galėsite pagebėti kitiems. Žiemos keliai pilni ne visada malonių staigmenų, tad tikrai apie viską verta pagalvoti iš anksto“, – reziumuoja specialistas.

Živilė Tiškevičiūtė
Marketingo ir viešųjų ryšių skyriaus projektų vadovė
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje

TOP naujienos

Sveikatos specialistai: drėgna žiema sveikatai dar pavojingesnė už šaltą

Šią žiemą kol kas nesulaukiame didelių šalnų, o vietoje gausaus sniego už lango matome darganą. Vaistininkai aiškina, jog mūsų sveikatai tokios naujienos tikrai ne...

Taromatai ir taros surinkimo punktai nebepriims UAB „Butautų dvaro bravoras“ gėrimų pakuočių

Užstato sistemoje dalyvaujantis gėrimų gamintojas UAB „Butautų dvaro bravoras“ jau ilgą laiką nevykdo finansinių įsipareigojimų sistemai. Negaudama užstato lėšų, ne pelno siekianti VšĮ „Užstato...

Kalėdų nuostoliai „Lietuvos draudimo“ klientams viršys milijoną litų

Didžiausia šalies draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ praneša, kad penkių nedarbo dienų nuostoliai, prognozuojama, sieks daugiau nei milijoną litų. 80% visų šio ryto registruotų ilgojo...

K. Kupšys: Ne viskas vyksta pagal Šventąjį kovos planą – augančio šešėlio galima nematyti tik jei nežiūri

Šventasis valdžios kovos planas, atrodytų, veikia – alkoholio suvartojimas šalyje mažėja, skelbia oficialūs skaičiai. Vis dėlto tokios tendencijos sveikintinos tik tada, jei užmerkiame akis...

Penktadienį Šaltojo karo muziejus kviečia į atvirų durų renginį

Artėjant Europos dienai, balandžio 24 dieną (penktadienį) 10 val., Šaltojo karo muziejus kviečia gyventojus į nemokamą atvirų durų renginį. „Jau kurį laiką Šaltojo karo muziejaus lankytojus pasitinka atnaujinta unikali raketinės bazės ekspozicija, sutvarkyta muziejaus aplinka...

3 neįprasti, bet paprasti patiekalų receptai šv. Velykų stalui

Tiek anuomet, tiek šiomis dienomis per didžiąsias metų šventes šeimininkės ant stalo stengiasi padėti ir kažką neįprasto, dar neragauto. Kuo tokiu įstabiu dar galima nustebinti namiškius, artimuosius ir svečius? 3 patiekalų receptais dalinasi lietuviško...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS