11.2 C
Birštonas
2024 / 09 / 21

Darbo rinkai – vyresnio amžiaus darbuotojų iššūkis

Ar jau skaitėte?

Kas penktas darbuotojas Lietuvoje yra vyresnis nei 55 metų. Nuotrauka Johan Mouchet iš Unsplash.

Lietuvoje sparčiai daugėja vyresnių nei 55 metų darbuotojų dalis. Nors jų darbo paieškos užtrunka, o kvalifikacijos trūkumas lemia ir mažesnes nei vidutines darbo pajamas, darbdaviai prie demografinių iššūkių turės prisitaikyti.

- Reklama -

• Kas penktas darbuotojas Lietuvoje yra vyresnis nei 55 metų

• Vyresnio amžiaus dirbantieji ilgiau serga ir ilgiau ieško darbo

• 55 metų ir vyresnių darbuotojų vidutinės darbo pajamos yra ketvirtadaliu mažesnės nei 20 metų jaunesnių dirbančiųjų

„Sodros“ trečiojo šių metų ketvirčio darbo pajamų apžvalga atskleidė, jog 55 – 64 metų darbuotojų darbo pajamų augimo tempas siekė 9 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai ir beveik atitiko vidutinį pajamų augimą šalyje.

Vis dėlto jų vidutinės draudžiamosios pajamos, siekiančios 1144 eurus yra 10 proc. mažesnės nei šalies vidurkis (1277 eurai) ir žymiai atsilieka nuo 35 – 44 metų amžiaus darbuotojų vidutinių pajamų, kurios siekia 1482 eurus.

- Reklama -

„55 – 64 metų darbuotojų užimtumas – 57 proc. – yra gerokai mažesnis, nei jaunesnių darbuotojų – palyginti, dirba beveik 70 proc. 35 – 54 metų amžiaus gyventojų. Skiriasi ir skirtingo amžiaus darbuotojų pajamos, taip pat profesijos, kuriomis jie užsiima.

Kur kas dažniau vyresnių darbuotojų sutiksime tarp nekvalifikuotų darbininkų, valytojų, namų tvarkytojų, autobusų vairuotojų, mokytojų, kur jų dalis siekia iki 50 proc. Tačiau vyresni darbuotojai nesudaro nė 5 proc. tokių profesijų, kaip padavėjai, IT specialistai, programų kūrėjai, žmogiškųjų resursų, finansų specialistai.

Galima manyti, kad tai lemia jų kvalifikacija, šiandien neatitinkanti paklausiausių profesijų poreikių ir tendencijų“, – sako „Sodros“ Statistikos, analizės ir prognozės skyriaus patarėja Kristina Zitikytė.

Įdomu tai, kad vyresni darbuotojai rečiau varsto Užimtumo tarnybos duris nei, pavyzdžiui, 25 – 35 metų gyventojai, tačiau jas pravėrus jaunas nedarbo draudimo išmoką gauna 3 – 4 mėnesius, o vyresnis jau 5 – 6 mėnesius. Tai rodo, kad susirasti darbą vyresniame amžiuje tampa didesniu iššūkiu.

Daugėja ir sveikatos rūpesčių. Vienas iš aštuonių vyresnio amžiaus žmonių Lietuvoje yra netekęs dalies darbingumo, taip pat „Sodros“ duomenimis, vyresni darbuotojai serga dažniau ir ilgiau.

„Pastebime tendenciją, kad dalies darbingumo netekę darbuotojai vis geriau integruojasi į darbo rinką – netekusių dalies darbingumo gyventojų, kurie dirba, dalis nuosekliai auga. Šiandien dirba kas trečias dalies darbingumo netekęs vyresnis nei 55 metų gyventojas, kai prieš dešimt metų – tik kas penktas.

Reikia pripažinti, kad darbuotojų, kurie yra netekę dalies darbingumo, vidutinės darbo pajamos yra trečdaliu mažesnės nei likusių darbuotojų, vis dėlto, ta skirtumą padengia jiems mokamos netekto darbingumo pensijos“, – pastebi K. Zitikytė.

Anot jos, tai, jog kas penktas šalies dirbantysis yra vyresnis nei 55 metų amžiaus, skatina galvoti apie didesnį dėmesį vyresnių darbuotojų kvalifikacijos kėlimui ir keitimui, jų socialines garantijas bei darbdavių gebėjimą prisitaikyti prie demografinių iššūkių.

Saulius Jarmalis
„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas

TOP naujienos

Naujų mokslo metų proga – dovanos vaikams

Šį savaitgalį vykusios akcijos „Būk pirmūnas" metu savanoriai didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse visoje Lietuvoje rinko mokyklines prekes. Akcijos organizatoriai džiaugiasi, kad septintą kartą vykusios...

Prieš 8 metus uždraustų gyvsidabrinių termometrų vaistinėse ieškoma dar šiandien

Nors pagal ES direktyvas, gyvsidabriniai termometrai Lietuvoje neparduodami jau nuo 2009 m., kai kurie gyventojai ne tik vis dar turi šių pavojingų prietaisų savo...

Penki mitai apie sveiką mitybą

Komentuoja sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė, knygos „Balansas: skanus maistas ir sveikos gyvensenos idėjos aktyviems žmonėms“ viena iš autorių. 1. Mitas. Sulieknėti galima tik nevalgant...

SPA procedūros – kad kūnas būtų sveikas, o siela rami

Posakis „Sveikame kūne gyvena sveika siela“ egzistuoja neveltui. Juk kai kūnas tvirtas ir pailsėjęs, žmogus jaučiasi laimingesnis, veikti kasdienius darbus tampa daug lengviau ir...

Sėkmingam verslui idėjos nepakanka

Lyginant su 2015 metų pradžia,  2016 pradžioje veikiančių ūkio subjektų skaičius Lietuvoje išaugo nuo 93 017 iki 99 790. Pastebimas ir iniciatyvų, skatinančių smulkųjį ir vidutinį verslą Lietuvoje, augimas. Tačiau smulkiojo verslo atstovai skundžiasi,...

Lankytini Čikagos objektai

Leistis į keliones šiais laikais mėgsta daugelis mūsų tautiečių bei pasaulio žmonių, nes kelionių metu žmonės pasineria į naujus nuotykius, praplečia savo žinias, o kadangi nežinia į kokią situaciją žmogus gali papulti svečioje šalyje,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS