20.1 C
Birštonas
2024 / 04 / 29

Padangų keitimo sezonas: kur dėti nebetinkamas naudoti, jei nenorime mokėti du kartus?

Ar jau skaitėte?

Padangos paliekamos šalia komunalinių atliekų surinkimo konteinerių.

Nors aplinkosaugininkai be paliovos pirštu grūmoja ir piniginėmis baudomis drausmina nelegalius šiukšlintojus, pamiškėse, pakelėse ar tiesiog šalia buitinių atliekų surinkimo konteinerių paliekamos senos automobilių padangos –  vis dar pakankamai dažnas reiškinys Lietuvoje.

- Reklama -

„Paradoksalu, tačiau padangų keitimo laikotarpis kasmet tampa darbymečiu ne tik autoservisų darbuotojams, bet ir atliekų tvarkytojams. Blogiausia yra tai, jog netgi turėdami visas galimybes civilizuotai atsikratyti naudojimui netinkamomis padangų atliekomis, gyventojai tuo nepasinaudoja arba tiesiog sąmoningai ignoruoja. Tuo tarpu nelegalūs sąvartynai, tarp jų ir senų padangų kapinynai, toliau dygsta“, – teigė vienos ekologijos verslo bendrovės generalinis direktorius Saulius Urbonas.

Blogiau nei cigarečių kontrabanda

Padangų importuotojų organizacijos direktorės Danguolės Butkienės teigimu, daugiausiai nepatogumų padangų atliekų tvarkymo srityje kelia aiškios ir vieningos apskaitos nebuvimas, taip pat automobilių ir autoservisų savininkų neatsakingas požiūris.

„Šiuo metu nėra aišku, kiek padangų iš tikrųjų patenka į Lietuvos rinką ir kiek jų yra sutvarkoma. O tuo neretai pasinaudoja nelegalūs padangų pardavėjai, smulkesni autoservisai, taip nusimesdami jiems priklausančią atsakomybę pasirūpinti panaudotų padangų sutvarkymu, kuris jau būna įskaičiuotas į bendrą padangų komplekto kainą. Tuo tarpu perkantieji iš nelegaliai veikiančių pardavėjų šią atsakomybę prisiima sau, o vėliau, vengdami mokesčių naštos, atitarnavusias padangas tiesiog išmeta atokesnėse vietose ar palieka šalia konteinerių“, – situaciją komentavo D. Butkienė.

Taip pat nelegalių padangų pardavėjų veiklą D. Butkienė sulygino su cigarečių kontrabanda, kuri, jos nuomone, yra netgi mažiau žalinga. „Pavyzdžiui, dėl nelegaliai įvežamų cigarečių nuostolį patiria tik valstybė, kuri praranda mokesčius, tuo tarpu nelegalus padangų verslas ne tik apeina mokesčius, bet ir pareikalauja papildomos dalies biudžete jų atliekų utilizavimui. O tuo savo ruožtu tenka pasirūpinti atliekų tvarkytojams, savivaldybėms“, – sakė ji.

- Reklama -

Padangų likimas – jų pirkėjų rankose

Pasak S. Urbono, nebenaudojamos automobilių padangos ar jų dalys dėl savo specifikos jokiu būdu negali būti šalinamos kartu su komunalinėmis atliekomis, juolab – deginamos, mat jų sudėtyje esančios kenksmingos medžiagos gali padaryti neatitaisomos žalos.

„Nors padangų atliekos nėra priskiriamos prie pavojingų, sudilusios ir eksploatuoti netinkamos guminės padangos, visų pirmą, yra naftos produktas. Veikiamos saulės spindulių ar kitų pašalinių aplinkos veiksnių jos lengvai deformuojasi ir ilgainiui gali virsti uždelsto veikimo bomba“, – sakė bendrovės vadovas.

Visgi D. Butkienė pastebi, jog pastaraisiais metais padangų atliekų tvarkymas Lietuvoje suaktyvėjo, o tokį pokytį paskatino patys vartotojai, t. y. padangų pirkėjai.

„Žmonės tampa vis sąmoningesni ir padangų pardavimo vietose jau reikalauja garantijų, kad vėliau, kai šios taps nebetinkamos eksploatuoti, bus priimtos atgal ir tinkamai sutvarkytos. Tai yra didžiausia paskaita, kuomet pardavėjai pajunta riziką prarasti savo klientų ratą, jei nevykdys jiems priklausančių prievolių. Praėjusiais metais sutvarkėme 5 tūkst. tonų senų padangų, todėl tikimės, kad šių metų gale šis skaičius išaugs iki 12 tūkst. tonų, kadangi sulig augančia padangų atliekų tvarkymo paklausa organizacijos dalyvių skaičius išaugo kone dvigubai“, – tikino D. Butkienė.

Kur dėti senas padangas?

Vairuotojai, įsigiję naujas padangas, senąsias gali palikti jas parduodančioje įmonėje. Pastaroji privalo iš anksto pateikti rašytinę informaciją apie tai, kaip padangų atliekas klientas gali atiduoti atgal, ir priimti tokį pat kiekį senų padangų, kiek klientas įsigijo naujų.

Nebereikalingas padangas galima pristatyti ir į specialiai tam skirtas aikšteles, kur kiekvienas gyventojas 4–5 vnt. lengvųjų automobilių padangų gali pristatyti nemokamai. Taip pat keičiant padangas autoservise, senosios yra priimamos nemokamai.

„Padangos mechaniniu būdu gali būti perdirbamos gumą atskiriant nuo kitų sudedamųjų dalių. Tokiu būdu metalas keliauja į supirktuvę, tekstilė utilizuojama, o iš gumos gaminami įvairūs produktai. Perdirbtos antrinės žaliavos yra naudojamos asfaltbetonio, guminių dangų, automobilių statymo apsauginių kuolelių gamybai“, – pridūrė S. Urbonas.

Saulius Urbonas
„Ecoservice“ generalinis direktorius

TOP naujienos

Be mokslu grįstų priemonių neišspręsime mirtinos alkoholio vartojimo problemos

Dar pavasarį, kai Seime buvo įregistruotas įstatymo projektas, siekiantis atidėti draudimą nuo 2016 metų degalinėse pardavinėti alkoholinius gėrimus, kėliau klausimą: kam degalinėse reikalingas alkoholis?...

„Litgrid“ įgyvendinami strateginiai projektai sumažins rytinių kaimynų įtaką elektros sektoriui

Pastaraisiais metais Lietuva vidutiniškai importuoja apie 70 proc. suvartojamos elektros energijos. Tai rodo didžiulę šalies priklausomybę nuo elektros importo. Praėjusią savaitę, rugpjūčio 20 d....

Kretingos rinkimų apygardos komisijos pirmininke paskirta Alma Voveraitienė

Į spalio 14 dieną vyksiančių rinkimų į Lietuvos Respublikos Seimą Kretingos rikimų apygardos komisiją Almą Voveraitienę delegavo Darbo partija.Kartu su ja komisijoje dirbs Laimutė...

Kaip atskirti, ar el. parduotuvė yra patikima?

Vis labiau intensyvėjant el. prekybai, šiame sektoriuje didėja konkurencija, kuriasi naujos el. parduotuvės. Pokyčiai ne tik formuoja didesnę pasiūlą, bet ir kelia naujus pavojus. Kaip...

Vartotojui neteisėtai nuskaitytos lėšos už elektros energiją

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą, pripažino, kad elektros energijos skirstymo operatorius neteisėtai iš vartotojo banko sąskaitos nuskaičiavo susidariusią nepriemoką, kuri atsirado dėl apskaitos prietaiso...

Vienas iš Lietuvos bankų įspėja apie naują telefoninių sukčių taktiką

„Swedbank" įspėja apie telefoninių sukčių pradėtą taikyti naują taktiką. Policijos pareigūnais prisistatę apsimetėliai gyventojų teiraujasi, ar artimiausiu metu jie bankomatuose gryninosi pinigų. Išgirdę teigiamą atsakymą, sukčiai informuoja, kad neva pinigai yra padirbti, policija atlieka...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS