9.5 C
Birštonas
2024 / 04 / 29

Provincijos vyrai – mitų apie vėžį įkaitai

Ar jau skaitėte?

serga-vyrasVyrai Lietuvoje mažai žino apie ligą, kuri mūsų šalyje kasmet pakerta 3500 stipriosios lyties atstovų. O ir sužinoję, kad serga šia sunkia liga, žmonės drovisi tai pripažinti. Prostatos vėžys – liga, apipinta mitais ir baimėmis, dažnai – kainuojančiomis gyvybes.

- Reklama -

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos pirmininkas Paulius Rukštys sako, kad vienas svarbiausių jų draugijos uždavinių – šviesti provincijos vyrus, jog šie nebijotų tikrintis, netikėtų mitais apie ligą ir jos gydymą, nesidrovėtų apie tai kalbėti.

Sirgti vėžiu – tabu

„Vos pradėjęs vadovauti draugijai supratau, kad būtina didinti tikrųjų narių skaičių. Turime labai daug darbo. Svajoju, kad turėtume draugijos ambasadorius provincijoje, kurie vietiniams gyventojams aiškintų apie ligą bei jos pasekmes. Vyrai, ypač tie, kurie gyvena atokesniuose kampeliuose, apie ligą žino mažai, drovisi apie tai kalbėti”, – sako draugijos pirmininkas P.Rukštys.

Informacijos sklaida ir nuoširdūs pokalbiai su santūriais vyrais padėtų šiems išsivaduoti iš stereotipų, nebijoti. „Prostata yra antroji vyro širdis. Mažas uždegimas ar peršalimas gali peraugti į rimtą susirgimą, bet vyrai apie tai nenori kalbėti, vengia medikų“, – dabartinę situaciją apibūdina P. Rukštys.

Anksti nustatyta liga ir tinkamai parinktas gydymas gali lemti, kad žmogus gyvens dar daugybę metų, bet jei vengsite medikų ir gydymo – gyvenimas sutrumpės. Prostatos vėžio susirgimų nustatymų daugėja, tai reiškia, kad prostatos vėžio draugijos ir medikų darbas, šviečiant vyrus, nenueina veltui.

- Reklama -

Šalin kuklumą – ligą galima prisijaukinti

„Mūsų kuklumas, posovietinis drovumas, bijojimas sirgti ir tapti našta šeimai – kiša koją. Nepadeda ir valstybė, kuri jau ėmėsi taupyti vyrų sąskaita ir prostatos profilaktinius patikrinimus finansuoja menkiau. Anksčiau buvo siūloma tikrintis bent kartą per metus, dabar – tik kas dvejus, tiems, kas nėra rizikos grupėje – kas penkerius. Tai – valstybės nugaros atsukimas Lietuvos vyrams“, – įsitikinęs sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos pirmininkas.

Anot jo, draugijai priklauso įvairaus amžiaus vyrai, išbandę pačius įvairiausius gydymo būdus, žinantys, kaip sunku yra sirgti be deramos moralinės ir finansinės paramos. Draugija savo nariams siūlo daugiau dėmesio skirti sportui ir sveikai mitybai, šiuos metodus derinant su tinkamu gydymu, galima pasiekti itin gerų rezultatų.

„Technologijos ir mokslas nestovi vietoje, Lietuvoje jau yra pačių įvairiausių gydymo būdų. Medikai tikrai žino, ką daro, todėl nereikėtų bijoti patikrinimo ar gydymo. Žinoma, visi gydymo būdai yra intervencija, bet ji – gelbėja gyvybes“, – kalbėjo P. Rukštys. Jis nesutiko su baimių kupinais mitais, kurie supa chemoterapinį gydymą, nes chemoterapija sustabdo ligą, neleidžia jai plisti, pratęsia žmogaus gyvenimą.

Ragina nebijoti

Profilaktiškai tikrintis, kalbėti apie ligą ir nebijoti chemoterapijos ragina ir gydytojas urologas Dainius Kaniušas. Ankstyva ligos diagnostika padeda gydymui, o chemoterapijos nereikia baidytis, nes tai – aktyvus ir progresyvus gydymo metodas.

„Chemoterapija skiriama išplitusiai, metastazavusiai ligai gydyti. Tačiau ji gali būti skiriama ir pradinėse pažengusio prostatos vėžio gydymo fazėse. Chemopreaparatų veikimas pagrįstas tuo, kad cheminiai agentai įsiterpia į greitai besidalinančiu ląstelių (tokios ir yra vėžio ląstelės) gyvenimo ciklą ir šios nebesidaugina bei žūsta. Medikamentai, naudojami chemoterapijai nuolat tobulinami“, – sako urologas D. Kaniušas. Jis tikina, kad prostatos vėžiu sergantieji, skirtingai nei kitomis vėžio formomis, chemoterapinį gydymą pakelia lengviau. O nustačius ligą anksti – ir visai lengvai.

Sveikatos.info

TOP naujienos

Jau galima dalyvauti 2013 m. Europos konkurse Karolio Didžiojo jaunimo premijai gauti!

Europos Karolio Didžiojo jaunimo premijos tikslas - ugdyti jaunimo sąmoningumą Europos klausimais ir skatinti jo dalyvavimą Europos integracijos projektuose.   Šia premija apdovanojami...

Vaikai valgo per mažai daržovių: įpročius pakeis gaminimas kartu

Įvairūs tyrimai rodo, kad vaikų mitybos įpročiai nėra tinkami ir, bėgant laikui, net prastėja. Naujausias Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro ir programos „Sveikatiada“...

“Trimito Kalėdos” – Vilkaviškyje

Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ tęsia tradiciją, artėjant gražiausioms metų šventėms, rengti koncertus su garsiais ir žinomais Lietuvos atlikėjais. Šiais metais kolektyvas šventinę šilumą,...

Lietuvoje atliekamas tyrimas dėl mėlynojo liežuvio ligos

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad pagal Europos Komisijos pateiktą informaciją, kad veršeliui iš Lietuvos, atgabentam į Europos Sąjungos valstybę, įtariama mėlynojo...

Mokesčių inspekcija nuo gegužės 4 dienos pradės kaičiuoti delspinigius

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad jau sulaukė per 900 tūkst. pajamų deklaracijų. Pernai, deklaruodami už 2013 metus, gyventojai pateikė 980 tūkst. pajamų deklaracijų. VMI duomenimis, dalis...

Miesto tarša – didžiausia grėsmė jauniems ir nevedusiems

Sparčiai didėjant klimato taršai pasaulyje, vis aktualesne problema tampa odos apsaugojimas nuo taršos veiksnių. 70 proc. laiko didžiųjų Lietuvos miestų gyventojai praleidžia darbe ar studijose, 64 proc. – namuose, o 16 proc. eidami nuo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS