12.9 C
Birštonas
2024 / 04 / 28

Mums labiausiai patinka pistacijos, o užsieniečiams migdolai

Ar jau skaitėte?

pistacijosRuduo – riešutų metas, kai parduotuvių lentynos užpildomos naujo derliaus vaisiais. Pasaulyje priskaičiuojamos net 53 riešutų rūšys. Lietuvą iš įvairių kraštų pasiekia iki 20 riešutų rūšių, jų pasiūla po truputį auga, o tautiečiai eksperimentuoja bei vis dažniau renkasi egzotiškesnes riešutų rūšis.

- Reklama -

Migdolų dalis – beveik ketvirtadalis rinkos

Populiariausi pasaulyje riešutai – migdolai. Būtent jų parduodama daugiausia – pasaulinėje riešutų rinkoje migdolų užimama dalis artėja prie 25 procentų. Šie riešutai itin vertinami dėl maistinių savybių: pasak mitybos specialistų, valgant migdolus mažinama širdies ligų ir diabeto rizika, todėl tai – puikus užkandis norintiems sveikai maitintis.

Migdolai, kurie yra net ne riešutai, o sėklos, buvo žinomi ir mėgstami dar prieš kelis tūkstančius metų, jų liekanų rasta net Egipto faraono Tutanchamono kape. Manoma, kad anuomet egiptiečiai migdolus atsiveždavo iš Vidurinių Rytų.

Tuo tarpu Lietuvoje, riešutais prekiaujančios įmonės „Arimex“ direktoriaus Audriaus Janiūno teigimu, labiausiai mėgstamos kepintos pistacijos, migdolai – kiek mažiau populiarūs. Nedaug nuo jų atsilieka anakardžiai ir graikiniai riešutai. Tiesa, konkrečios rūšies riešutai vis dar nėra tokie populiarūs kaip jų mišiniai: „Studentų maistas“ ar „Karališkas mišinys“, kuriuose yra 4-5 rūšių riešutų, dažniau randa vietą pirkėjų krepšeliuose.

Riešutų geografija – nuo Vidurio Rytų iki Pietų Amerikos

- Reklama -

Brangiausi riešutai Lietuvos rinkoje, pasak A. Janiūno, yra kedrinės pinijos, karijai ir pistacijos, bet kaina neatbaido pirkėjų – šių rūšių riešutų pardavimai auga.

„Sveika mityba ir sveikas gyvenimo būdas dabar labai populiarūs, todėl ir riešutų perkama dažniau nei anksčiau. Patys riešutai yra geras ir sveikas užkandis, be to, iš tam tikrų rūšių yra gaminamas pienas, jų dedama į populiarėjančius sveikuoliškus kokteilius“, – sako „Arimex“ vadovas A. Janiūnas.

Daugiausiai žemės riešutų yra užauginama Kinijoje, Indijoje ir JAV. Jungtinėse Valstijose žemės riešutai itin mėgstami – amerikiečiai švenčia žemės riešuto mėnesį, rungtyniauja, kas suvalgys daugiau sumuštinių su žemės riešutų sviestu, netgi gabeno žemės riešutus į mėnulį.

Žemės riešutai, kaip ir bertoletijos, kilę iš Pietų Amerikos, migdolai – iš Viduržemio jūros regiono valstybių, Turkijos, Italijos, taip pat – Vidurio Rytų. Lietuvių mėgstamos pistacijos kilusios iš Vidurio Rytų, čia jų iki šiol auginama daugiausia. Pistacijos taip pat auginamos JAV, Kinijoje. Į Lietuvos prekybos centrus riešutai atkeliauja iš viso pasaulio – daug jų atvežama iš Ukrainos, Kinijos, Irano, Vietnamo, Turkijos ar Brazilijos.

Populiariausias produktas – riešutų sviestas

Pats populiariausias iš riešutų gaminamas produktas – žemės riešutų sviestas, kurį pagrįstai galima tituluoti nacionaliniu JAV maisto produktu. Kasmet amerikiečiai suvalgo apie 300 tūkst. tonų žemės riešutų ir dar tiek pat iš jų pagaminto sviesto. Net du JAV prezidentai, prieš užimdami šį postą, buvo žemės riešutų augintojai. Net ir dabar JAV vyrauja šeimyniniai šių riešutų ūkiai.

Riešutai, kurie ir dabar sudaro didelę dalį mūsų raciono, buvo mėgstami visais laikais. Senovės graikai tikėjo, kad lazdynų riešutai gydo kosulį ir plikimą, o graikiniai riešutai yra seniausiai žinomas maistas, augantis ant medžių, – jam jau 10 tūkstančių metų. Senovės inkai ir majai žemės riešutus šalia kitų gėrybių aukojo savo dievams, o pistacijos Irane ir Kinijoje iki šiol yra vadinamos linksmaisiais riešutais.

Riešutus žmonės valgė jau tada, kai kitokio maisto tiesiog nebuvo. Todėl daugelyje šalių, kuriose auga riešutmedžiai, kulinariniame pavelde vyrauja riešutų turintys patiekalai.

TOP naujienos

Dronų sportas Lietuvoje: entuziastų sparčiai daugėja

Šiandien dronai atneša džiaugsmo ne tik panoraminių fotografijų gerbėjams. Lietuvoje kasmet populiarėja nauja sporto šaka – dronų varžybos (Drone Racing), o bepiločių skraidyklių valdymas...

Kiek kainuoja gripas?

Ruduo įsibėgėja, o kartu su lietumi bei dargana sparčiai auga ir peršalimo ligų pavojus. Sloga ir kosulys – dažniausi šaltojo sezono palydovai, tačiau medikai...

Kad stresas nevirstų depresija: kaip atpažinti rimtą pervargimą

Nuolatinis stresas darbe ar namuose, per mažai dėmesio laisvalaikiui, fizinio aktyvumo stoka – tokioje aplinkoje kasdien gyvena tūkstančiai lietuvių. Specialistai įspėja, pervargimas ir išsekimas...

Ateities miestai: kaip vairuosime, judėsime ir gyvensime 2030 m.?

Kaunas tvarkosi, Panevėžys atsinaujina, o Vilnius nuolat plečiasi. Tačiau netrukus kiekvienam jų teks ne tik atnaujinti infrastruktūrą, bet ir prisitaikyti prie technologinių pokyčių. Kaip...

Dažniausiai įtampą dėl „kelių erelių” patiria vyrai, išsimokslinę ir pasiturintys žmonės

Draudimo bendrovė BTA ir „Spinter tyrimai" atliko apklausą ir išsiaiškino, kokie eismo dalyviai vairuojant kelia didžiausią įtampą. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad ir pėsčiuosius, ir vairuotojus labiausiai trikdo „kelių ereliai". „Vairavimas - atsakinga veikla. Menkiausias nesusipratimas...

Profesoriai patarė pamiršti mitus ir mėgautis gamtos dovana

Itin vertingu maisto produktu laikomi riešutai apipinti įvairiais mitais. Tad kaip yra iš tiesų, į ką atreipti dėmesį renkantis riešutus ir kurie iš jų yra patys naudingiausi mūsų sveikatai? Štai 3 dažniausi mitai apie riešutus: 1....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS